Taze Karpuz 5 kg (500gr(-/+) / ÜRÜNLER / Taze Karpuz

Taze Karpuz

Taze Karpuz

Miktar : 5 kg (500gr(-/+)

Fiyatı : 65.00 TL


Bu ürün TAZE ÜRÜNDÜR...

Karpuz yaz aylarında bol miktarda tüketilen ve özellikle zayıflamak için kullanılan bir bitkidir. Yaz ayları yolda ve ilkbahar günlerinden sonra yaza tamamen merhaba diyeceğiz. Yaz ayları ile birlikte yaz meyvelerini ve sebzelerini de reyonlarda görmek mümkündür. Hele ki peynir ile birlikte tüketildiğinde hemen hemen herkes tarafından sevilir. Pikniğe gidildiğinde de birlikte götürülen vazgeçilmez yiyecekler arasındadır. Sağlık için de birçok fayda sağlar. Hafızayı güçlendirmeye yardım eder.

Kökleri başlangıçta kazık kök olup daha sonra saçak kök şeklinde olan, gövdesi tüylü ve 3-4 metre uzayabilen serinletici bir yaz sebzesidir. Çoğu insanın bir meyve olarak bilmesine rağmen, meyvesi yenen bir sebzedir. Tek yıllık otsu bir bitkidir. Özellikle yaz aylarında yüksek su içeriği nedeniyle oldukça yüksek miktarda tüketilir. Yabancı döllenir ve soğuklardan hoşlanmayan bir sebzedir. Sıcak ortamlarda iyi yetişir.

Karpuz Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Karpuz

Yüksek seviyede beta karoten ve potasyum içeriği sayesinde kalbin korunmasını da sağlayan bu leziz bitki, aynı zamanda kan basıncını yani tansiyonu da düzenler. Vücudun asit baz dengesini korur. Kan basıncının da düzenlenmesine yardım eder. Özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklıklardan dolayı tansiyon sorunu yaşayan kişiler bol miktarda tüketmelidirler. Diğer bir faydası ise kanseri karşı etkili olmasıdır. Kansere karşı koruyucu olarak tüketilebilir. Astım hastalığına karşı da koruma sağlar. Hücre zarlarının yapısını koruyarak sinir sistemine de fayda sağlar. Yapılan araştırmalar göre karpuzun içeriğindeki bir amino asitin kasları güçlendirdiği ileri sürülmüştür. Özellikle sporcular spor yaptıktan sonra bu meyveyi tüketerek kaslarını güçlendirebilir ve zinde kalabilir. Damar sağlığını da korur. İktidarsızlığı da önler, cinsel isteği attırır. Sıcak çarpmasına iyi gelir. Aşırı sıcak günlerde tüketilirse vücudu soğutur, ter şeklinde sıvı salınımını arttırır.

Karpuzun Faydaları

İçeriğindeki A vitamini sayesinde cildi ve saçları da nemli tutar. Saçların daha bakımlı olmasına yardım eder. Deri, saç ve tüm vücut dokularının büyümesi için fayda sağlayan bir meyvedir. Yine içerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığını korumaya yardımcı olur. İyi bir antioksidandır. İçeriğindeki C vitamini sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücudu korur. Zarar gören hücrelerin kolaylıkla kendilerini yenilemelerini sağlar. Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmaya yarar. Beyin fonksiyonlarını korur. Kemikleri güçlendirir Bir kemik hastalığı olan osteoporoz yani kemik erimesine karşı koruma sağlar. Stresi azaltır. Vücutta aşırı yağ birikmesini önler. Vücuttaki yağların yakılmasına yardım eder. Cilt kırışıklıkları ve erken yaşlanma belirtilerini önler. Erken yaşlanma ve kırışıklıkların oluşmaması için bu şifalı meyveyi tüketmek gerekir.

Karpuz Çekirdekleri Bağırsak Kanserine Karşı Koruma Sağlar!

Etli ve sulu kısmının tüketilmesinin yanı sıra, çekirdekleri de sağlığın korunmasında önemli bir rol oynar. Karpuz çekirdekleri yüksek miktarda lif içeren bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çekirdeklerinin tüketilmesi, bağırsak faaliyetlerini düzenlediği gibi bağırsak kanserini de engeller. Özellikle bağırsak kanseri riski taşıyan kişilerin bol miktarda tüketmesi gerekir. Aynı zamanda prostat kanserine karşı da fayda sağlar.

Kalbinizi Karpuzla Koruyun!

Yüksek oranda likopen içermesi sebebiyle kalp krizi riskini azaltır, kalp dostudur. Kalp fonksiyonlarının düzenlenmesine yardım eder.

Böbrekleriniz İçin Karpuz Tüketin!

Bu şifalı bitkinin içeriğinin %90-95’lik bir kısmı sudur. Bu sebepten dolayı vücut için iyi bir temizleyicidir. İçindeki su sayesinde böbreklerin çalışması sağlanır, böbrekler temizlenir. Böbreklerinde kum şikayeti olan kişilerin mutlaka tüketmesi gerekir, ayrıca böbreklerdeki taşların dökülmesi için de büyük fayda sağlar. Özellikle çekirdeklerinin içindeki cucurbocitrin maddesi böbrekler için oldukça faydalıdır.

Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan Karpuzu Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Karpuzlar

Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerini düzenlediği ve bağırsak kanseri riskini azalttığı için yaz aylarında oldukça yüksek miktarda tüketilmelidir. Böylece bağırsak kanserine yakalanma riski azalır. Ayrıca beta karoten ve potasyum içermesi sebebiyle kalbe yararlıdır. Kan basıncını da düzenleyen karpuz, sıcak yaz aylarında tansiyon sorunu yaşamamak için bol miktarda tüketilmelidir.

Zararları Veya Yan Etkileri Nelerdir?

Şeker hastalarının fazla miktarda tüketmesi tavsiye edilmez. Yemeklerden sonra da tüketilmemesi tavsiye edilir. Yemeklerden sonra yenirse hazmı ve sindirimi zorlaştırır.

İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği

B, B1, B2 ve C vitamini, cucurbocitrin, beta karoten, likopen, potasyum, yüksek oranda şeker içerir.

Halk Arasındaki Adı  (Diğer İsimleri)

Kimi yörelerde harbuz adıyla da anılır. Bostan olarak da adlandırılır.

Karpuz ile ilgili aşağıdaki yazımızı da inceleyebilirsiniz :